Ünye Din Görevlileri Haber Merkezi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DİBBYS PROGRAMI


HABER GÖNDER

İlahi Ekibi Organizasyon


ZİYARETÇİLERİMİZ

Diyanet Radyo Dinle


FINDIK FİYATI

DİYANET TV İZLE

TARİH-SAAT

       

ZİYARETÇİ DEFTERİ

İmamlarımızın Web Siteleri

Faruk ATEŞ-KÖY İMAMLARIMIZ

Faruk ATEŞ-KÖY İMAMLARIMIZ

Tarih 24 Ekim 2011, 19:50 Editör Haber Burada

Faruk ATEŞ
Ataköy Sanioğlu Camii
Ünye/ORDU

İçinde yaşadığımız güzel dünyamızda, insanlar; anakent, şehir ve büyük ilçe merkezleri, ilçeler, kasabalar, mahalleler ve köyler olarak bölümlere ayrılmıştır. Her bir yerleşim yerinin kendine has özellikleri vardır. Anakent ve şehir merkezlerimizin,bina ve insan yoğunluğu iç içe yaşam alanları oluşturur.Aynı apartman ve mahallede yaşayan insanlar zaman zaman bir araya gelselerde birbirlerini pek tanımazlar.Haftada bir Cuma namazında yada yılda iki kez bayram namazlarında bir araya gelseler de birbirlerini tanıma imkanları olmaz..Oysaki küçük mahallelerde,köylerde insanlar birbirlerini, iç ve dış dünyalarıyla tanırlar. Ağladıklarında, (akraba olmasalar dahi) beraber ağlayan, gülücüklerini beraber paylaşan insanlarımız…köyümüzün insanları….

Köy..Genelde kırk-elli evin bir arada olduğu, (bazı yörelerimizde alan olarak dağınık da olsa) temiz havasını beraber teneffüs ettiği,aynı suyu yudumlayan,ortak kullanım alanlarının daha çok birlikte olduğu küçük yerleşim yerlerimizdir..Üzüntülü ve neşeli anların beraber paylaşıldığı köylerimizin en önemli kişisi imamlarımız…köy imamlarımız.. Biz burada köy yaşantısı ve köylünün bir araya gelmesinde emeği olan imamlarımızdan bahsedelim.

Yaşı, yirmi-otuz fark etmez, Anadolunun herhangi bir bölgesindeki köye atanan imamlarımız, toplumun vazgeçilmezidir. Köyümün insanı mutludur.. Onlara yol gösterecek,derdlerini paylaşacak,mutluluklarını birlikte yaşayacak,doğacak çocuklarının kulağına ezan okuyacak ,bilge kişi imamları vardır.Eğer bu gün köyün bir tanesi, imamı yoksa, o insanlar kendilerini yalnız hissederler..Camii ye gelsin veya gelmesin,herkes sever imamı..Komşumuz illada namaz için aramaz imamı,danışacağı istişare edeceği, hastalandığında, sağlık memuru gibi görür imamlarımızı..Arazi anlaşmazlığına düşerse,hakim gibi görür hocasını..Şehir değil ki burası, birden bulabilsin mahkemeyi..Köy imamının gayretiyle,küçük çay sohbetlerinde çözüme kavuşur meseleler..Eğer bugün Anadoluda bayrağımız dalgalanıyorsa, köy imamlarımızın büyük emeği vardır..Çanakkalede, düşmana gözünü dahi kırpmadan ölüme koşan Mehmetçik, vatanını bayrağını namusu gibi koruma aşkını,ilk besmeleyi öğrendiği köy imamından almıştır..Vatan aşkı ona her şeyden galib gelmiştir…İlk harcı koyan köy imamlarımız olmuştur..Bu gün köylerimizde, askere giden evlatlarımız,köy imamlarının dualarıyla uğurlanırlar..Gençler gurbete gittiği yerlerde,örf ve adetlerini unutmuyorsa, küçüklüğünü yaz dönemi camii kurslarında, aldığı terbiyeye borçludurlar.Ana- baba sevgisini,küçükleri sevmeyi,büyüklerin önüne geçilmeyeceğini,kin ve nefretin, imanla bir arada kalbinde olamayacağını,emanete hıyanetlik etmemeyi,verdiği sözü tutmayı, köyünün camisindeki hocasından öğrenmiştir..işte bu benim köylüm ve köy imamım.

Günümüz Türkiye sinin köylerinde, imamlarımız hala bu görevlerini şevkle yürütürler. Geçmişte köy öğretmenlerimizin de emeği olmuştur. Nevar ki bu gün öğretmenlerimiz köylerde yok denecek gibidir. Köylümüzle iç içe olan, et ve kemik gibi birbirini tamamlayan, devletin memuru imamlarımız vardır. Anadolumun insanı imamıyla, Devletini yanında ve kendisini güvende hisseder. Köyünde toplumsal bir kargaşa olsa, ilk köy imamı müdahale eder, halkın bilinçlenmesinde, cehaletten kurtulmasında, emeği asla unutulmamalıdır. Köylerimizin insanları, imamları yanında olmadığı zaman bayramlarının eksikliğini hissederler. Kurbanını keserken hocasının “tekbir” almasını daha olumlu görür. Ali dayı, Fatma nine; cep telefonu ve sms bilmez, gurbetteki evladının iyi haberlerini, mektublarını hocasının aracılığıyla öğrenir ve okur. Sanmayın ki köyde imamlar boş boş oturur. Yaz gelince daha da şenlenir köyler..Evlilik ve sünnet merasimleri, köyün en güzel birlik ve beraberlik meclislerini oluşturur..Köy imamları bu meclislerin en iyi düzenlenmesine yardımcı olurlar. Komşuları, hocasına daha bağlı olurlar, tuğla ve harcın çimentosu imamlarımız olmuştur. Şehirlerimizin aynı apartmanlarında birbirlerini tanımayanlar halen devam ederken; köylerimizin birlikteliğinin önünde, imece başlarında, dağınık hanelerin bir araya gelmesinde köy imamlarımızın emeği büyüktür. Sadece camiye ibadet için gelenlerin değil, bütün köy halkının, evlerin, caddenin, sokağın görevlisidir. Giyim kuşamı ve davranışlarıyla örnek teşkil eden bir modelisttir.

Eli öpülesi köy hocalarımızın hizmetleri saymakla bitmez. İyiki varsınız hocam. Bu millet, bu vatan sizinle ne kadar iftihar etse azdır. “Nerede bir köy var uzakta”, minaresi görünüyorsa, onun merkezinde Yüce Allah(cc)ın ismini yücelten sizler varsınız.. Daha nice Mehmetler, Zeynebler, doğacak çocuğuna sizin isim koymanızı bekliyorlar. Askere uğurlayacağı evladına, gelinlik kızına kına yakmaya sizi bekliyor hocam. Sizden öğrendiği besmeleyle içmiş olduğu su, yediği yemek,okuduğu fatiha, sağlam temelleri oluşturdu hocam..Mehmet Akif gibi istiklal şairimize, sizin öğrettiğiniz din vatan millet aşkı ilham oldu hocam. Yedi düvele vatanı çiğnetmeyen; Mustafa Kemal gibi kahramanlar, gaziler, şehitler sizlerin verdiği şuurla yetişti hocam. Analar hayırlı evlatlar dünyaya getirdiyse, sizlerin helal ve haram lokmayı ayırt etmeyi öğretmenizin eseridir hocam.

Allah(cc) ve Resulü(sav) sizlerden razı olsun, köyümün imamı sayın hocam..Sizler var oldukça, bu memleket daim ve ilelebet olacaktır.Yolunuz açık olsun..

Bu haber 1964 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Makaleler

Mustafa BİLGİÇ-MÜSLÜMAN İMAJI

Mustafa BİLGİÇ-MÜSLÜMAN İMAJI Mustafa BİLGİÇ İzmir Ödemiş İlçe Müftüsü

Faruk ATEŞ-NE MUTLU BANA

Faruk ATEŞ-NE MUTLU BANA Faruk ATEŞ Ataköy Sanioğlu Camii Ünye/ORDU

Hac Kayıt Yenileme


İmamlar Bu Toplumun Medarı İftiharıdır30 Kasım 2016

Yardım Tutanakları

FACEBOOK SAYFAMIZ

TWİTTER SAYFAMIZ

 

NAMAZ VAKİTLERİ

KABE'DEN CANLI YAYIN

 

KUTLU DOĞUM ÖZEL SİTE

Ünye'de Hava Durumu

UNYEUNYE
UNYEUNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

FAYDALI LİNKLER

Sahibinden

DİYANET ÇOCUK


E.BORDRO(Maaş Bordrosu)

E-DEVLET

Hasta Randevu Sistemi

ÜNYE'DE NÖBETÇİ ECZANE

ANKET

Sitemizi Beğeniyormusunuz?Tüm Anketler

FOTO GALERİ

 

Web sitemiz hiçbir resmi kurum ve kuruluşa bağlı değildir, tamamen özerk bir sitedir. Yönetim-© Adem ELZEREY
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi