Ünye Din Görevlileri Haber Merkezi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DİBBYS PROGRAMI


HABER GÖNDER

İlahi Ekibi Organizasyon


ZİYARETÇİLERİMİZ

Diyanet Radyo Dinle


FINDIK FİYATI

DİYANET TV İZLE

TARİH-SAAT

       

ZİYARETÇİ DEFTERİ

İmamlarımızın Web Siteleri

Ünye'de Hafızlara Taç Merasimi Coşkuyla Gerçekleştirildi...

Ünye'de Hafızlara Taç Merasimi Coşkuyla Gerçekleştirildi...

Tarih 06 Ocak 2013, 19:11 Editör Haber Burada

Ünye Müftülüğü büyük bir organizasyona ev sahipliği yaparak 36 Hafızın taç merasimini Ünye Halil Efendi Sosyal tesislerinde gerçekleştirdi.

Ünye’de Hafızlara Taç Merasimi Coşkuyla Gerçekleştirildi…
 
Ünye Müftülüğü büyük bir organizasyona ev sahipliği yaparak 37 Hafızın taç merasimini Ünye Halil Efendi Sosyal tesislerinde gerçekleştirdi.
 
Yapılan hafızlık taç merasimine Diyanet İşleri Başkanlığı yaygın din eğitimi daire başkanı Belgin AYDIN, Ünye Kaymakamı Mustafa DEMİR, Ordu İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, Çaybaşı Müftüsü Cevat Erişti, Ünye Belediye Başkanı Ahmet ARPACIOĞLU, İl genel meclisi üyesi Fahri ŞAHİN, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Sivil Toplum ve Oda Başkanları, Kuran Kursu Öğreticilerimiz ve Din Görevlilerimiz, Basın Mensupları ve Öğrenciler, merasimi yapılan hafız ve hafizelerin aileleri katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan programda Kuranı Kerim Tilaveti Yapmak Üzere Hafız Yıldıray Kartal aşr-ı şerif okudu.
 
 Ünye Müftüsü Aydın Yığman ise programın açılış konuşmasını yaptı.
 
Yığman yaptığı konuşmada; Çocuklarımızın bu düğününde bu taç giyme merasiminde bu özel günümüzde bizleri şereflendirdiğinizi için hepinize teşekkür ediyor saygılar sunuyor hepinize hoş geldiniz diyorum.
 
Araplar evlerine misafir ettikleri kimselere mükellef sofra hazırlarlarmış. Misafirperverliklerini ortaya koymak için güzel sofralar donatırlarmış. Buna nüzul denirmiş. Kur’an-ı Kerimde inmeye başladı bu nüzuldür. Kur’an-ı Kerim insanlığa indirilmiş muazzam bir sofradır,  dolaysıyla şuanda muazzam bir sofrada bulunuyoruz. Kur’an’la insanın buluşması, toprakla tohumun buluşmasıdır.  Kur’an’sız insan yağmursuz toprak gibidir. Böyle bir muazzam günde bu kadar kalabalıkta Allah Razı olsun, Ünye halkımız her zaman bu gibi merasimlere değer veriyorlar. İnşallah bu heyecanımız, bu şevkimiz her zaman devam etsin. Hepimiz rıza-i bari için buradayız hepinize teşekkür ediyorum dedi.
 
Yığman daha sonra, ilgi ve alakalarından dolayı Sayın İçişleri bakanımız İdris Naim Şahin’e, Ünye Kaymakamımız Mustafa Demir’e, Belediye Başkanımız Ahmet Arpacıoğlu’na, halkımıza esnafımıza, iş adamlarımıza, hafız ve hafizelerimize, onların anne ve babalarına, özellikle hafız ve hafizelerimizin hocalarına, yaz tatillerinde herkesin tatil yaptığı bir zamanda, sırtlarına çuval alarak bu çocuklarımız için fındık toplayan, ramazanlarda fitre zekât toplayan, her daim kuran kurslarımızın destekçisi olan din görevlilerimize, din görevlileri sendikalarımıza, din görevlileri derneğimize teşekkür ediyorum. Özellikle hafız olan ailelere bir müjde vermek istiyorum ki amel defterleri hiç kapanmayacak. Onlar öbür dünya ya göç etse bile arkalarından sevaplar sağınak sağınak gelecek." dedi.
 
Yığman son olarak; İlçe Müftülüğü olarak ‘’Kitabımı okuyorum ve anlıyorum’’ adında bir program yapıyoruz. Amacımız Kur’anı- Kerim’in mealinin okunması, anlaşılması.  Duvarlarda asılı olan bir kitap değil de, Allah’ın izniyle okuduğumuzu anladığımız, bir kitap olarak 7 Nisan 2013 ‘de bir yarışma yapacağız. Bu yarışmaya bütün din görevlilerimiz katılabileceği gibi, halkımızın da katılmalarını istiyoruz. İnternet ortamında müracaatları alacağız, yarışmayı da 7 Nisanda yapacağız, inşallah Kur’an-ı Kerim yaşanılan bir kitap olsun, bunun için gayret edelim diyerek konuşmasını bitirdi.
 
Ardından Diyanet İşleri Başkanlığı yaygın din eğitimi daire başkanı Belgin AYDIN,  ''Kur'an-ı Kerim Okumanın Önemi'' Konulu Konferansı vermek üzere kürsüye davet edildi.
 
Belgin Aydın yaptığı konuşmada; Rabbim ne yücedir ki dininin ilk emrini ‘’Oku’’ olan bir vahiyle bizlere hitap ediyor. Peygamberimiz S.A.V ise ilk peygamberliğini fark ettiğinde, ilk ayeti kerimeyi okuduğunda ve Cebrail A.S ona ‘’oku’’ demiştir ve başka bir emir vermemiştir.
Eğer küçük yaşta isek, okuma yazma bilmemiz gerekiyorsa, okula gidip abc öğrenmemiz gerekiyorsa, onu oku. Sen Müslümansın Kur’an okuman gerekiyor, Kur’an oku. Evleneceksen evlilik kitabı oku. Çocuğunuz olacaksa çocukla ilgili kitap oku, baba olacaksan babalıkla ilgili kitap oku. Ne gerekiyorsa yeter ki onu oku. Yüce Rabbimizin bu ‘’Oku ‘’emri o kadar geniş bir emir ki bu, o kadar geniş bir ilim ki bu ‘’oku’’ yaptığın her okumayı, yaptığın her ilmi, seni yaratan Rabbinin adını bilerek oku. Yani Allah’ı tanıyarak oku, Allah’ı bilerek oku.
 
Ben Kur’an’ın içini ne kadar biliyorum. Allah’ım bana bir emir vermiş ben buna ne kadar vakıfım. Bir telefon aldığınızda, bir bulaşık makinesi aldığınızda bunların yanında bir kullanma talimatı veriliyor. Bu talimatları okumazsak makinemizi yanlış kullanabiliriz. İlk insanı yaratıp dünyaya gönderen Allah’ta insanı asla başıboş bırakmamıştır. 

Aydın "Dini programlar, en çok izlenen ana haber bültenlerinden sonra dizilerin yayınlandığı saatlerde olmalı" dedi.
 
Kur'an insan için hidayet rehberidir. Kur'an, insanın kullanma rehberidir. İçinde hiç kuşku olmayan bir kitaptır. Nasıl oluyor da Müslüman bir insan çağın hastalığı strese yakalanıyor. Stres ve depresyon, Kur'an-ı anlamadan okumaktan kaynaklanıyor. Kur'an-ı Kerimi okuyup anlayan insan, stres ve depresyona girmez. Huzurun kaynağı kurandır. Daraldığınızda Kur'an okuyun ve Allah'a sığının. Anlamadığınızı kalbinize indirmezsiniz. Hançerden kalbe inmeyen kuranı okumanın bir anlamı yoktur. Müslüman'ca doğru yaşamak için Kur'an-ı iyi okumak ve doğru anlamak lazım. Televizyonlar da dini programlar çok az izlenen gece geç saatlerde yayınlanmakta. Oysa dini programlar, en çok izlenen ana haber bültenlerinden sonra dizilerin yayınlandığı saatlerde olmalı."
 
Aydın, "Kur'an-ı Kerim okumaktan kaçmayın, korkmayın. Yavaş yavaş, anlaya anlaya okuyun ki zaten Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile başladık. Eksik ve kusurlarımız o örtecektir inşaallah. Kur'an okuma evresinin hepsi ağız içerisinde olur. Dudak ile, diş ile, boğaz ile ama boğazdan aşağı inmez. İşte biz onu gırtlaktan aşağıya da indirmeliyiz nasıl indireceğiz, okunuşunu ağız içerisinde uygulamasını da kalp ile beden ile uygulayacağız. Yaptığımız her işin Kur'an'ın emir ve yasakları doğrultusunda yapacağız." diye konuştu.
 
Konferansın ardından Hafız Öğrenciler tekbirler eşiliğinde sahneye davet edildiler.
 
Hafız ve hafizeler okudukları ilahiler, hitaplar ve kısa surelerle davetlileri mesh ettiler.
 
Daha sonra erkek hafızlar ve kız hafizeler için alılan hediyeler ve belgeleri, Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu ve İl Müftüsü Mustafa Kolukısaoğlu tarafından talebelere verilerek program sona erdi.
 
Haber-Fotoğraf-Video:Adem Elzerey, Hüseyin Arslan, Yusuf Zolan, Bekir Sedef
 
Programın Video Görüntüleri İçin TIKLAYINIZ...

 

 

Bu haber 1605 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel

2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu

2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu 2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu

Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli

Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli

Hac Kayıt Yenileme


İmamlar Bu Toplumun Medarı İftiharıdır30 Kasım 2016

Yardım Tutanakları

FACEBOOK SAYFAMIZ

TWİTTER SAYFAMIZ

 

NAMAZ VAKİTLERİ

KABE'DEN CANLI YAYIN

 

KUTLU DOĞUM ÖZEL SİTE

Ünye'de Hava Durumu

UNYEUNYE
UNYEUNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

FAYDALI LİNKLER

Sahibinden

DİYANET ÇOCUK


E.BORDRO(Maaş Bordrosu)

E-DEVLET

Hasta Randevu Sistemi

ÜNYE'DE NÖBETÇİ ECZANE

ANKET

Sitemizi Beğeniyormusunuz?Tüm Anketler

FOTO GALERİ

 

Web sitemiz hiçbir resmi kurum ve kuruluşa bağlı değildir, tamamen özerk bir sitedir. Yönetim-© Adem ELZEREY
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi