Ünye Din Görevlileri Haber Merkezi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DİBBYS PROGRAMI


HABER GÖNDER

İlahi Ekibi Organizasyon


ZİYARETÇİLERİMİZ

Diyanet Radyo Dinle


FINDIK FİYATI

DİYANET TV İZLE

TARİH-SAAT

       

ZİYARETÇİ DEFTERİ

İmamlarımızın Web Siteleri

Bir günde 10 milyon ekmek çöpe gidiyor...

Bir günde 10 milyon ekmek çöpe gidiyor...

Tarih 12 Şubat 2012, 13:06 Editör Hüseyin ARSLAN

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, halen 600 bin kişi Türkiye'de açlık sınırında yaşarken her gün milyonlarca ekmek çöpe gidiyor.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu kayıtları, günlük üretilen 205 milyon adet ekmekten 10 milyonunun israf edildiğini gösteriyor. Çöpe atılan ekmeklerin maddi karşılığı ise 7 milyon TL'yi geçiyor.

Somali gibi birçok Afrika ülkesinde açlıkla mücadele ederken Türkiye'de her gün ortalama 10 milyon 80 bin ekmek çöpe atılıyor. Çöpe atılan ekmeklerin maddi tutarı ise 7 milyon 56 bin lirayı aşıyor.
İsrafın önüne geçilebilmesi halinde hem hane hem de ülke ekonomisinin kazanacağını vurgulayan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Çöpe atılan ekmeklerle çok sayıda okul, hastane açılabilir. Bu nedenle yiyeceğimiz kadar ekmek alalım, israf etmeyelim." diyor.
Dünyada açlıktan insanların hayatlarını kaybettiğini hatırlatan Balcı, israfın Türkiye'de çok yüksek seviyelere ulaşmasının üzüntü verici olduğunu kaydediyor.

Afrika'ya yetecek kadar ekmeğin israf edildiğine dikkat çeken Balcı, "Türkiye'de günlük 300 gr standart normal ekmeğin 82 milyon, 200 gr standart normal ekmeğin 123 milyon adet üretildiğini gözlemlemekteyiz. 300 gr ekmeğin 4 milyon 66 bin, 200 gr ekmeğinse 6 milyon 14 bin adedinin israf edildiğini de üzülerek söylemek istiyorum.
Kişi başına ortalama ekmek tüketimi ise 333 gr'a tekabül etmekte. Hanelere günlük ortalama 222 gr'lık 4,76 adet ekmek alınmakta, bunun yüzde 3,06'sı çöpe atılarak veya hayvan yemi olarak israf edilmekte. Günlük ekmek miktarının 2 milyon 44 bin adedi ise daha satılmadan üretim mekânlarında israf edilmektedir. Lokanta ve otellerde oran yüzde 3,11, kurum yemekhanelerinde yüzde 2,47, öğrenci yemekhanelerinde yüzde 8,62'dir." şeklinde konuşuyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'yle ekmek üretiminde yeni düzenlemeler yaptığını belirten Halil İbrahim Balcı, bu şekilde israfın önüne geçileceğini aktardı.

Ekmek üretiminde ve satışında yeni uygulamaların yavaş yavaş hissedilmeye başlanacağını ifade eden Balcı, "Daha önce 300 gr olarak baz alınan en alt değer 250 gr'a indirilmiş, böylece israfın önlenmesi için çok önemli bir karar alınmıştır. Kanunun tamamıyla yürürlüğe gireceği tarih Temmuz 2012'dir.

O zamana kadar işletmelerimiz gerekli hazırlıklarını yapacak ve tüketicinin lehine olan tebliğ hükümlerini Türkiye'nin her sathında uygulayacaklardır." diye konuştu. Fırıncıların da gereğinden fazla üretim yapmaları sebebiyle israfa yol açtığını söyleyen Balcı, sağlıksız işletmelerin ve merdiven altında üretim yapan ruhsatsız fırınların bir an önce kapatılması gerektiğini vurguladı.

DÜNYA BÜLTENİ

Bu haber 769 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Genel

2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu

2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu 2016 Yılı Kurum içi Naklen Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı Ek Tercih Duyurusu

Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli

Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli Ünye Müftülüğüne İki Yeni Hizmetli

Hac Kayıt Yenileme


İmamlar Bu Toplumun Medarı İftiharıdır30 Kasım 2016

Yardım Tutanakları

FACEBOOK SAYFAMIZ

TWİTTER SAYFAMIZ

 

NAMAZ VAKİTLERİ

KABE'DEN CANLI YAYIN

 

KUTLU DOĞUM ÖZEL SİTE

Ünye'de Hava Durumu

UNYEUNYE
UNYEUNYE

HABER ARA


Gelişmiş Arama

FAYDALI LİNKLER

Sahibinden

DİYANET ÇOCUK


E.BORDRO(Maaş Bordrosu)

E-DEVLET

Hasta Randevu Sistemi

ÜNYE'DE NÖBETÇİ ECZANE

ANKET

Sitemizi Beğeniyormusunuz?Tüm Anketler

FOTO GALERİ

 

Web sitemiz hiçbir resmi kurum ve kuruluşa bağlı değildir, tamamen özerk bir sitedir. Yönetim-© Adem ELZEREY
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi